Skip to content
 • Eesti

Sublimeerimine trükimeetodina võimaldab teoks teha praktiliselt kõik kujundusideed

Sublimatsioon on trükimeetod, mis kasutab värvaine gaasiks muutmiseks soojust ja survet, millega pressitakse aine spetsiaalselt ettevalmistatud materjalile – riidele, plastikule, metallile või keraamikale. Nii saab trükitavale pinnale piiranguteta ja täpselt ka kõige keerukamaid kujundusi kanda.

Video: töötav sublimatsiooniprinter valmistamas Sõprade Disc golfi klubi rõivaid

Sublimeerimist kasutatakse enim tekstiilitööstuses värviliste ja kordumatute kujunduste pealekandmiseks. Seetõttu on sublimeerimine ka spordi- ja firmariiete tootjate üks lemmikutest, sest nii saab teoks teha peaaegu kõik disainiideed. Sel põhjusel ongi Tiimiriiete kujundused kaunid ja pilkupüüdvad, võimaldades täita praktiliselt kõik klientide soovid: oleme teinud sadu unikaalseid disaine, mida näeb tehtud tööde rubriigis.

Kui soovid endagi tiimile pilkupüüdvaid ja unikaalseid spordi- või firmariideid, võta meiega ühendust siin. Väga suure valiku sublimeerimiseks mõeldud riideid leiad meie e-poest. Pane tähele, et tootepiltidel on näidised ja kangale prinditakse kliendi tellitud kujundus.

Sublimeerimine on suhteliselt soodne, sest trükiprotsessi ettevalmistamisega ei kaasne olulisi lisakulusid nagu näiteks trükiraami ettevalmistamine. Nii saab kulutõhusalt valmistada ka väiksemaid partiisid ja üksikuid esemeid, mis võimaldab varustada väiksemaidki tiime.

Selline trükk pole käega katsudes tuntav ja värvid püsivad teravad kanga eluea jooksul. Spordi- ja firmariiete valimisel on tähtis teada, et sublimeeritud riided säilitavad tehnilised omadused, olles ka töödelduna hingavad ja kerged, transportides kehaniiskuse riide sisepinnalt kiirelt väljapoole.

Üha enam hinnatakse keskkonnasõbralikke tootmisviise ja kõik, kes soetavad sublimeeritud rõivaid, peaksid teadma, et võrreldes nii mõnegi teise meetodiga on tegemist võimalikult väikese ökoloogilise jalajäljega tegevusega, sest tootmisel kasutatakse baasina vett ning värvid ei sisalda ohtlikke kemikaale.

Sublimeerimise ABC

 1. Valmistamine
  Esmalt tehakse spetsiaalne sublimatsiooniprintimiseks mõeldud tint, mis koosneb kuumutamisel gaasiks muutuvateks pigmendiosakestest.
 1. Disainimine
  Spetsiaalses arvutiprogrammis – näiteks Adobe Photoshopis või Illustratoris – luuakse trükkimiseks vajalik kujundus, mis võib sisaldada ka kõige keerukamaid detaile ja erksaid värve. Seejärel kantakse kujundus trükialusele.
 1. Trükkimine
  Sublimatsioonitindi abil trükitakse disain erilisele sublimatsioonipaberile. Selline tint on justkui õli, mis kinnistub paberile ega määri.
 1. Trükimaterjali ettevalmistamine
  Polüestrile asetatakse sublimatsioonipaber, mis nihkumise vältimiseks kinnitatakse omavahel tihedalt.
 1. Kuumutamine
  Trükialus koos paberiga asetatakse sublimatsiooniseadmesse. Kuumus ja surve muudavad tindiosakesed gaasiks, mis tungib polüestermaterjali struktuuri.
 1. Jahutamine ja fikseerimine
  Pärast kuumutamist alandatakse kiiresti materjali temperatuur, et pressitud gaasiosakesed saaksid tahkuda. Nüüdsest on materjalile kantud disain saanud osaks sellest.
 1. Valmistoode
  Sublimeeritud toode on kvaliteetne, vastupidav ja täpne ega kulu igapäevasel kandmisel ja hooldamisel. Sellised riided on pehmed, hingavad ega luitu päikesevalguse käes. Materjal säilitab oma esialgsed omadused.